Profesjonalne nagłośnienie estradowe

Podczas organizacji wydarzeń na dużą skalę jednym z najważniejszych tematów, o które trzeba zadbać, jest właściwie dobrane i profesjonalne nagłośnienie estradowe. Na co zwracać szczególną uwagę, podczas wybierania odpowiednich elementów, które mają budować nasz event od strony dźwiękowej? W tym artykule postaramy się przybliżyć najważniejsze aspekty dotyczące tego zagadnienia.
Daj się usłyszeć – profesjonalne nagłośnienie sceniczne

zdjęcie - Profesjonalne nagłośnienie estradowe

Duże wydarzenia przyciągają zwykle rzesze odbiorców, którym trzeba zapewnić właściwe warunki do brania w nim udziału. Odpowiada za to techniczna obsługa eventów, która ma za zadanie sprawić, że uczestnicy usłyszą dokładnie każde wypowiedziane na scenie słowo, nieważne w którym miejscu pomieszczenia się znajdą. Ma to olbrzymie znaczenie nie tylko podczas imprez muzycznych, ale też na konferencjach czy sympozjach, podczas nocy kabaretowej i w teatrze. We wszystkich tych miejscach do zapewnienia w pełni komfortowego odbioru, konieczny jest profesjonalny i odpowiednio dopasowany do aktualnych potrzeb zestaw nagłośnieniowy.


Dźwiękowa technika sceniczna – na co zwracać uwagę?

Szczegółowe parametry sprzętu oczywiście różnią się w zależności od typu organizowanej imprezy. Istnieje jednak szereg elementów, o których warto bezwzględnie pamiętać, podczas poszukiwań odpowiednich urządzeń. Jakie jest podstawowe zadanie nagłośnienia podczas dużych imprez? Zapewnienie właściwej głośności i czystości dźwięku, w taki sposób, żeby każdy z uczestników mógł dokładnie słyszeć, co dzieje się na scenie. Aby to osiągnąć, musimy zapewnić wysoką jakość całego toru sygnału dźwiękowego, czyli wszystkich mikrofonów, przetworników, okablowania, urządzeń odpowiedzialnych za efekty, mikserów i końcówek mocy, a także kolumn głośnikowych.


Jakość ponad wszystko – materiały

Profesjonalny sprzęt w głównej mierze wyróżnia dobra mechanika, w której poszczególne części wykonano z najwyższej jakości surowców. W większości dostępnych na rynku produktów stosuje się niestety tworzywa sztuczne, które nie odznaczają się dobrą wytrzymałością. Jeśli zależy nam na wysokiej klasie poszczególnych komponentów, zwróćmy uwagę, czy na przykład karkas cewki głośnika zrobiono z tworzywa czy włókna szklanego, które jest uznawane za jeden z standardów, wyróżniających sprzęt z najwyższej półki.

Systemy teletechniczne oraz funkcjonalne instalacje audiowizualne. Wyposażenie obiektów sportowych. Zobacz jakie obiekty przygotowywaliśmy.

Strona aktywna i strona pasywna nagłośnienia

Na końcowy efekt, który daje profesjonalne nagłośnienie estradowe, wpływają oczywiście też kolumny głośnikowe. Możemy spotkać się z głośnikami typu aktywnego i pasywnego. Czym one się różnią? Główna różnica tkwi w ich budowie. W kolumnie urządzenia aktywnego znajduje się zwrotnica aktywna, do której jest przesyłany sygnał, rozdzielany następnie na pasma, płynące później do wzmacniacza i dopiero na koniec do samych głośników. Z kolei w konstrukcji pasywnej występuje pasywna końcówka, odbierająca sygnał, kierowany wprost do zwrotnicy i później głośników. W układzie pasywnym nie ma wbudowanego wzmacniacza.

W profesjonalnym sprzęcie najczęściej stawia się na konstrukcje aktywne. Dlaczego? Zapewniają one wysokiej jakości dźwięk, dzięki dobrej izolacji zniekształceń. Dodatkowo są stosunkowo łatwe w podłączeniu, a zestrojone elementy wykazują się mniejszą awaryjnością, jeśli tylko techniczna obsługa sceniczna zadba o właściwe chłodzenie całego systemu. Warto też zwrócić uwagę, że coraz częściej aktywne rozwiązania modułowe wypierają stare technologie, dzięki łatwości podłączenia i transportu.

Kompleksowe instalacje audiowizualne i oświetleniowe - visual engineering. Zobacz nasze rozwiązania.

Impreza na wysokie C

Organizacja imprez wszelkiego typu – od konferencji po koncerty gwiazd rocka – to niezmiennie olbrzymie wyzwanie. Warto zadbać o wsparcie prawdziwych, doświadczonych profesjonalistów, zwłaszcza w takich aspektach, jak technika sceniczna. Dzięki temu będziemy mieć pewność właściwego przygotowania całego systemu nagłośnieniowego, a każdy z elementów zestawu będzie odpowiedniej jakości. Jaki będzie tego efekt? Każdy dźwięk naszego eventu będzie słyszany dokładnie tak, jak byśmy tego chcieli. A my będziemy mogli skupić się na przygotowaniu odpowiedniej wartości merytorycznej dla naszego wydarzenia.

Foto: https://www.pexels.com/photo/black-disc-jockey-music-pad-159206/

Zapraszamy do zapoznania się z kompleksową ofertą naszych zaawansowanych integracji audiowizualnych.

W ofercie TRIAS AVI między innymi:

systemy zarządzania dźwiękiem

systemy zarządzania dźwiękiem DSO. System, który zapewnia bezpieczeństwo osobom przebywającym w nowoczesnych obiektach. »

projektowanie rozwiązań audio video

projektowanie rozwiązań audio video Projektujemy oraz integrujemy zaawansowane systemy teletechniczne, instalacje audiowizualne, instalacje oświetleniowe, systemy bezpieczeństwa »

technologie multimedialne

technologie multimedialne Wspieramy naszych klientów na każdym etapie realizacji przedsięwzięcia. Przygotowujemy każdy system multimedialny »

Kolejne artykuły

Systemy multimedialne - niezapomniane efekty
XXI wiek rządzi się pewnymi swoimi prawami. Posiadając firmę, będąc kierownikiem w korporacji, odpowiadając za reklamę czy też promocję marki w postaci konferencji, występów itp. nie sposób nie znać i nie wykorzystywać możliwości...
Wszystko co warto wiedzieć o multimediach w instalacjach przestrzennych
Choć być może nie zawsze zdajemy sobie z tego w pełni sprawę, ale wszelkiego rodzaju instalacje przestrzenne w zasadzie spotykamy każdego dnia. W pewnym stopniu instalacja przestrzenna jest sztuką nowoczesną, której głównym zadaniem...
Czy warto zakupić głośnik konferencyjny?
Konferencje stanowią nieodzowny element pracy każdego przedsiębiorstwa, jak i również wielu szkół i uczelni. To na nich dzielimy się wynikami swoich badań, uczymy się nowych rzeczy, czy też poznajemy nowości, które pojawiają...
Ekrany LCD reklamowe - przyszłość czy teraźniejszość?
Nie bez powodu mówi się już od lat, że dobra reklama jest dźwignią handlu. Współcześnie coraz częściej spotykaną formą reklamy są reklamowe ekrany LCD, dające reklamodawcom bardzo duże możliwości dotarcia do jak najszerszego grona...
Interaktywne muzea - co dają zwiedzającym?
Muzea kojarzą się przede wszystkim ze starannie zbieranymi kolekcjami, bardzo często również z zakazem dotykania przedmiotów wchodzących w skład ekspozycji. Jednakże od pewnego czasu można zauważyć nowość, jaką są interaktywne...