Interaktywne muzea - co dają zwiedzającym?

Muzea kojarzą się przede wszystkim ze starannie zbieranymi kolekcjami, bardzo często również z zakazem dotykania przedmiotów wchodzących w skład ekspozycji. Jednakże od pewnego czasu można zauważyć nowość, jaką są interaktywne muzea.

 
zdjęcie - Interaktywne muzea - co dają zwiedzającym?

Technologia w służbie historii
Interaktywne wystawy goszczące coraz częściej w muzeach są wynikiem bardzo szybkiego rozwoju nowoczesnych technologii, które obecne są obecnie w codziennym życiu niemalże wszędzie. Taka forma przekazu informacji przez muzea sprawia, że miejsca te stają się bardziej atrakcyjne dla odwiedzających je osób. Szczególnie dzieci i młodzież o wiele chętniej odwiedzają multimedialne wystawy, gdy wiedza przekazywana w taki sposób trafia do nich znacznie łatwiej.

Wystawy multimedialne – co można znaleźć
Wystawy multimedialne to bardzo duża różnorodność, dzięki czemu każdy odwiedzający z pewnością znajdzie coś dla siebie. Przede wszystkim użyte sposoby powinny być dostosowane do tematyki, którą przedstawia muzeum. Zazwyczaj wystawa multimedialna obejmuje odpowiednio dostosowane efekty dźwiękowe, multimedialne prezentacje czy też urządzenia zastępujące przewodnika. Zwiedzający mogą sami decydować o tym, jakie informacje chcą usłyszeć, wybierając je na przykład z dostępnych opcji na ekranie dotykowym. Bardzo często to także zwiedzający uruchamiają prezentację, dzięki czemu nie muszą oczekiwać zbyt długo na jej rozpoczęcie. Coraz większą popularnością cieszą się także umieszczane przy eksponatach kody QR, które można zeskanować przy pomocy telefonu komórkowego. Zawierają one wszystkie niezbędne informacje na temat danego przedmiotu czy wystawy, można je zapisać czy też udostępnić.

Kompleksowe instalacje audiowizualne i oświetleniowe - visual engineering. Zobacz nasze rozwiązania.

Co daje korzystanie z nowoczesnych mediów w muzeach
Multimedialne wystawy to przede wszystkim możliwość znacznie lepszego przybliżenia tematu, szczególnie dla młodszej części zwiedzających. Poza możliwością oglądania specjalnie przygotowanych prezentacji w takich muzeach często nieco inaczej podchodzi się do kwestii eksponatów i możliwości ich dotykania. W wielu przypadkach łącznie z prezentacjami multimedialnymi przygotowuje się także specjalne zajęcia, podczas których można bliżej zapoznać się z eksponatami. Rosnąca popularność takich muzeów sprawia, że z każdym rokiem na wprowadzanie takich wystaw decyduje się coraz więcej placówek. Szczególnie tam, gdzie znaczną większość odwiedzających stanowią dzieci i młodzież, wiele muzeów oferuje przygotowanie prezentacji według indywidualnych ustaleń dla grupy, dzięki czemu jest ona znacznie lepiej dostosowana do ich oczekiwań i jest w stanie przekazać im wiedzę w jak najbardziej zrozumiały dla nich sposób.

Profesjonalne i kompleksowe wyposażenia sali konferencyjnej. Sprawdź naszą jakość.

 

Interaktywne muzea

Rozwój technologii w muzeach
Ponieważ technologie obecnie rozwijają się niezwykle szybko, nie dziwi fakt, że także muzea starają się nadążyć z dostosowywaniem wystaw multimedialnych do oczekiwań odwiedzających. Niektóre z nich tworzą własne aplikacje na telefon komórkowy, dzięki którym nie tylko zwiedzanie jest znacznie łatwiejsze, ale można się o wiele szybciej dowiedzieć na przykład o planowanych wystawach czy zmianach w godzinach otwarcia.

Tradycyjne czy interaktywne muzea?

Tradycyjne, często lokalne czy regionalne muzea, choć niekiedy mało atrakcyjne i ubogie, spełniają ważną funkcję historyczną, kulturalną i społeczną. Stanowią źródło informacji i ważnych pamiątek historycznych i budują tożsamość grupową. Mają również grono zwolenników. W starciu z interaktywnymi muzeami stoją jednak coraz częściej na przegranej pozycji, zwłaszcza wśród młodszych odwiedzających. Trudno polemizować z faktem, że nowoczesne technologie i innowacyjne rozwiązania to po prostu znak czasów, który jest widoczny także w muzeach. Lepiej spojrzeć, jak wiele korzyści i zalet mają interaktywne muzea.

czytaj więcej

Przede wszystkim dzięki multimedialnym ekspozycjom, eksponatom manualnym (tzw. hand-on) i instalacjom są one niezwykle interesujące dla odwiedzających, także dzieci i młodzieży. A czy nie chodzi właśnie o to, aby od najmłodszych lat uczyć dzieci, że warto bywać w muzeach, obcować ze sztuką, techniką i kulturą? Dzięki niezwykle interesującym, niebanalnym wystawom interaktywnym ów proces nauczania jest łatwiejszy i skuteczniejszy.

Interaktywne muzea i centra nauki na wielu frontach wygrywają z tradycyjnymi ekspozycjami dzięki swej innowacyjności i atrakcyjnej formie przekazu. Pobyt w nich pozwala z zainteresowaniem śledzić historię i jednocześnie testować nowe rozwiązania multimedialne. Fascynujący sposób przedstawienia wiedzy sprawia, że odwiedzający jest w stanie zapamiętać z niej to, co dla odwiedzającego jest najważniejsze. Różnorodne formy przekazu zastosowane w interaktywnych muzeach i centra nauki pomagają w skuteczniejszym przyswajaniu wiedzy.

Zapraszamy do zapoznania się z kompleksową ofertą naszych zaawansowanych integracji audiowizualnych.

W ofercie TRIAS AVI między innymi:

multimedialne muzeum

multimedialne muzeum Oferujemy Państwu bogate oraz zróżnicowane usługi, które pozwolą Państwu zrealizować nawet najtrudniejsze projekty »

projektowanie rozwiązań audio video

projektowanie rozwiązań audio video Projektujemy oraz integrujemy zaawansowane systemy teletechniczne, instalacje audiowizualne, instalacje oświetleniowe, systemy bezpieczeństwa »

inteligentne instalacje

inteligentne instalacje Gwarantujemy kompleksową obsługę, solidne wykonanie każdego projektu i dobre warunki cenowe »

Kolejne artykuły

Systemy w hotelach
Hotel dzisiaj ma nieco inny wygląd i znaczenie niż dawniej czy inne pełni funkcje niż dawniej. Kiedyś hotel miał zapewniać luksusowy wypoczynek, dzisiaj zaś pełni on także funkcje biznesowe... Jakie zatem konieczne zmiany musimy podjąć?
Dobry sprzęt audio wideo - co wybrać?
Nagłośnienie konferencji ma istotne znaczenie dla poprawnego jej przebiegu. Jakby nie patrzeć w wielu sytuacjach to właśnie komfort odbieranego dźwięku, czy też przekazanego transferu wideo ma istotny wpływ na nastrój poszczególnych...
Ciekawe instalacje audiowizualne
Każdy przedsiębiorca, kierownik czy osoba pełniąca inne funkcje w firmie doskonale wie, że w pewnym momencie zmuszony jest podejmować wiele różnych decyzji, zakupów itp. które teoretycznie nie obejmują w ogóle jego...
Nowoczesne rozwiązania dla hoteli
Współczesne hotele coraz częściej zwracają się w stronę biznesu, który stanowi dla nich, oprócz turystyki rekreacyjnej, drugą, istotną gałąź działalności. Inwestując w dobrze wyposażone sale biznesowe w hotelach, właściciele...
Elektroniczna tablica - na widowiskach sportowych
Profesjonalne instalacje multimedialne to dzisiaj w zasadzie codzienność. Są one wszędzie dookoła nas, jednak często zupełnie nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy. Przykładowo - taką instalacją multimedialną jest przecież także elektroniczna...