Niezapomniana wystawa multimedialna

Współczesne muzea w coraz większym stopniu odchodzą od zakurzonych gablot i filcowych kapci w stronę nowoczesności. Jednym z przejawów tego zjawiska jest coraz powszechniejsze stosowanie nowoczesnych technologii, dzięki którym powstają ciekawe i angażujące widzów multimedialne wystawy. W jaki sposób technika pomaga wprowadzić muzealnictwo w XXI wiek?
Muzealna technika małych kroków – nowoczesne, multimedialne muzeum

 
zdjęcie - Niezapomniana wystawa multimedialna

Instytucja muzeum z założenia łączy w sobie funkcję zachowania dziedzictwa kulturowego z edukacją. Aby skutecznie realizować oba założenia statutowe, bardzo przydają się nowoczesne technologie. O ile w przypadku magazynowania i katalogowania są to głównie systemy komputerowe, odpowiedzialne za porządek w danych, o tyle prezentacja kolekcji daje zdecydowanie większe możliwości do połączenia tego, co minione i muzealne z nowoczesnością i techniką.


Interaktywne wystawy – początki mariażu muzeum z technologią

Już od dawna muzealnicy szukali sposobów na tworzenie wystaw bardziej angażujących odwiedzających, a ich wielkim sprzymierzeńcem w tych działaniach był rozwój nowoczesnych technologii, które umożliwiły pełniejszą prezentację eksponatów oraz zwiększyły zainteresowanie odwiedzaniem instytucji u większych grup ludzi.

Jak technika pojawia się w muzeum? Na początku były to proste, stacjonarne panele, wyświetlające informacje na temat konkretnej ekspozycji. Z czasem zaczęły pojawiać się coraz bardziej przyjazne ludziom pomysły, jak projektory multimedialne, ekrany oraz systemy nagłośnień. Wprowadzono audioprzewodniki, ułatwiające przemieszczanie się w ramach ekspozycji, pojawiły się prezentacje wyświetlane na dużych monitorach, zamontowano rozbudowane systemy nagłośnienia, a w czasach smartfonów również stworzono aplikacje, które możemy ściągnąć wprost na nasz telefon, żeby jeszcze lepiej zagłębić się w prezentowany świat.

Nowoczesna wystawa multimedialna – technologia blisko ludzi i ekspozycji

Współczesne interaktywne wystawy są bardzo rozbudowane, dzięki wprowadzeniu do przestrzeni muzeów różnorodnych systemów i technologii. W jaki sposób można połączyć oba niby tak różne światy?
Zobacz więcej – systemy videowall. Nawet najpiękniejsza sztuka piękna czasami potrzebuje wsparcia, żeby zaciekawić odbiorców. W tej roli fenomenalnie sprawdzają się systemy ekranów, na których można prezentować dodatkowe treści, związane z konkretnym dziełem, losami artysty itp. System videowall daje możliwość tworzenia olbrzymich płaszczyzn wypełnionych przez łączone niemal bezszwowo ekrany (obecnie szerokość ramki to niekiedy mniej niż 1 milimetr!). Dzięki temu możemy poczuć się, jakbyśmy wręcz wkraczali w prezentowany świat historii lub sztuki.


Wejdź i poznaj – podłogi interaktywne

Zwykłe ekrany to jednak nie wszystko. Współczesne wystawy multimedialne zapraszają widzów do pełnego wejścia w świat ekspozycji. Niekiedy w sposób dosłowny. W budowaniu zaangażowania często przydają się np. podłogi interaktywne. To rozwiązanie znane i cenione w promocji marek, coraz częściej znajduje również zastosowanie w muzeach. Przyciąga uwagę, angażuje odwiedzających, prezentując treści dydaktyczne. Może być również świetnym sposobem na zaciekawienie najmłodszych odwiedzających, wciągając ich w świat gier i zabaw, związanych z ekspozycją.

Bezprzewodowe systemy dyskusyjne. Wykorzystywane są na salach sejmowych, konferencjach wielojęzycznych i w aulach

Kompleksowe eksponowanie – Digital Signage w muzeum

Multimedialne prezentacje wprowadzono do muzeów już jakiś czas temu. Z czasem pojawiły się dodatkowe systemy pozwalające skutecznie i ciekawie pokazywać treści w sposób całościowy i skoordynowany. W budowaniu scenariuszy wystaw coraz częściej wykorzystuje się technologię Digital Signage, która pomaga w centralnym zarządzaniu zastosowanymi multimediami - nawet jeśli w ramach wystawy pojawia się wiele ekranów i monitorów. Nośnikami treści mogą być ekrany TV lub projekcyjne, monitory itp. Technologia pozwala na ukierunkowanie przekazu do konkretnej grupy odbiorców, poprzez wykorzystanie dźwięku i ruchomego obrazu, prezentowanego na ekranach.

Muzeum w smartfonie

Przyzwyczailiśmy się, że smartfony to znacznie więcej niż tylko zwykłe telefony, służące do komunikowania się z ludźmi. To spersonalizowane komputery, które pomagają w codziennych czynnościach oraz… mogą również sprawić, że bardziej zaangażujemy się w oglądaną ekspozycję muzealną. Może się to odbywać na wielu płaszczyznach. W niektórych muzeach możemy skanować kody QR, żeby poznać ciekawostki na temat konkretnych dzieł, w innych wystarczy zainstalować specjalną aplikację, dzięki której zyskujemy audioprzewodnik, w pełni dopasowany do naszego sposobu poznawania wystawy. Niekiedy, jak np. w British Museum, aplikacja może również zapewniać dodatkowe atrakcje, jak choćby plenerowe gry muzealne dla najmłodszych, pozwalające im równocześnie zwiedzać i świetnie się bawić.

Profesjonalne i kompleksowe wyposażenie konferencyjne. Zobacz w co dokładnie wyposażamy salę konferencyjną

Miej oczy i uszy szeroko otwarte oraz chłoń wiedzę

Współczesne muzea przestają być kolekcjami zakurzonych eksponatów. Wychodzą naprzeciw zmianom w trybie życia nowoczesnych ludzi. Pozwalają chłonąć wystawy z pomocą wszystkich zmysłów – oprócz oryginalnych dzieł sztuki, dostajemy również ekrany, na których oglądamy dodatkowe informacje, dzięki systemom nagłośnienia słuchamy muzyki, wprowadzającej w klimat ekspozycji lub komunikatów, wyjaśniających jej sens, a dzięki praktycznym aplikacjom na telefon bierzemy udział w grach plenerowo-muzealnych, które bawiąc również uczą. Nowoczesne urządzenia audiowizualne, nagłaśnianie sal i wszelkie inne multimedia zagościły na dobre w muzealnych przestrzeniach. Angażują, dopełniają przekaz i przyciągają coraz większe grupy ludzi, którzy do tej pory często omijali tradycyjne muzea szerokim łukiem.

 

Photo by Romain Kamin from Pexels

Zapraszamy do zapoznania się z kompleksową ofertą naszych zaawansowanych integracji audiowizualnych.

W ofercie TRIAS AVI między innymi:

systemy zarządzania dźwiękiem

systemy zarządzania dźwiękiem DSO. System, który zapewnia bezpieczeństwo osobom przebywającym w nowoczesnych obiektach. »

technologie multimedialne

technologie multimedialne Wspieramy naszych klientów na każdym etapie realizacji przedsięwzięcia. Przygotowujemy każdy system multimedialny »

inteligentne instalacje

inteligentne instalacje Gwarantujemy kompleksową obsługę, solidne wykonanie każdego projektu i dobre warunki cenowe »

Kolejne artykuły

Profesjonalne nagłośnienie estradowe
Podczas organizacji wydarzeń na dużą skalę jednym z najważniejszych tematów, o które trzeba zadbać, jest właściwie dobrane i profesjonalne nagłośnienie estradowe. Na co zwracać szczególną uwagę, podczas wybierania...
Systemy multimedialne - niezapomniane efekty
XXI wiek rządzi się pewnymi swoimi prawami. Posiadając firmę, będąc kierownikiem w korporacji, odpowiadając za reklamę czy też promocję marki w postaci konferencji, występów itp. nie sposób nie znać i nie wykorzystywać możliwości...
Wszystko co warto wiedzieć o multimediach w instalacjach przestrzennych
Choć być może nie zawsze zdajemy sobie z tego w pełni sprawę, ale wszelkiego rodzaju instalacje przestrzenne w zasadzie spotykamy każdego dnia. W pewnym stopniu instalacja przestrzenna jest sztuką nowoczesną, której głównym zadaniem...
Czy warto zakupić głośnik konferencyjny?
Konferencje stanowią nieodzowny element pracy każdego przedsiębiorstwa, jak i również wielu szkół i uczelni. To na nich dzielimy się wynikami swoich badań, uczymy się nowych rzeczy, czy też poznajemy nowości, które pojawiają...
Ekrany LCD reklamowe - przyszłość czy teraźniejszość?
Nie bez powodu mówi się już od lat, że dobra reklama jest dźwignią handlu. Współcześnie coraz częściej spotykaną formą reklamy są reklamowe ekrany LCD, dające reklamodawcom bardzo duże możliwości dotarcia do jak najszerszego grona...