Ponad 1600 m kw. powierzchni, ponad 130, w większości interaktywnych eksponatów, unikalny projekt oraz spójna narracja – wszystko to sprawia, że w pierwszym centrum nauki w woj. warmińsko-mazurskim nie można narzekać na nudę.

31 sierpnia odbyło się uroczyste otwarcie Centrum Popularyzacji Nauki i Innowacji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego Kortosfera, natomiast w miniony weekend obiekt gościł pierwszych zwiedzających. Spółka TRIAS AVI odpowiedzialna była za stworzenie ekspozycji i scenografii, ale także za projekt architektoniczny wystawy.

Wiodącymi tematami nowej przestrzeni są rolnictwo, żywność, dieta, zdrowie, przyroda oraz wpływ człowieka na środowisko, czyli zagadnienia odnoszące się bezpośrednio do obszarów działalności naukowej UWM.

– Kortosfera jest projektem wyjątkowym z wielu powodów. To pierwsze w Polsce centrum nauki stworzone w ramach uczelni wyższej, które poświęcone jest rolnictwu i żywności. To także pierwsze centrum nauki w województwie warmińsko-mazurskiego, co dodatkowo podkreśla znaczenie tego przedsięwzięcia dla regionu – podkreśla Marcin Wojczyński, prezes TRIAS AVI. – Projektując eksponaty i scenografię, skupiliśmy się na wykorzystaniu naturalnych materiałów, które nadają wnętrzom wyjątkowy, przyjazny klimat. Pięć poziomów pozwoliło nam na naturalny podział przestrzeni na pięć obszarów, każdy z nich poruszający spójny zakres tematyczny i wyróżniający się unikalną scenografią i kolorystyką.

Obszar „Podziemne królestwo” poświęcony jest procesom kształtującym krajobraz i glebę, typom i składowi gleb, organizmom żyjącym pod ziemią oraz podziemnym częściom roślin. „Sieje, więc jestem” skupia się na rolnictwu i produkcji żywności – dawniej i współcześnie, a także skutkom działalności rolniczej dla środowiska. „Człowiek – istota jedząca” opowiada o jedzeniu, o sposobach jego przygotowywania, składzie, wpływie na zdrowie i trawieniu. Eksponaty prezentują budowę i funkcję poszczególnych części układu pokarmowego, składniki odżywcze, różnorodne diety i konsekwencje zdrowego oraz niezdrowego odżywiania się i stylu życia. Obszar „Jak wyżywić przyszłość?” porusza tematykę kosztów środowiskowych związanych z produkcją żywności i możliwych rozwiązań dla kluczowych wyzwań związanych z rolnictwem przyszłości. Natomiast „Młodzi odkrywcy kosmosu” to bezpieczna przestrzeń wystawienniczo-warsztatowa dla dzieci w wieku 2-6 lat. Udostępniane eksponaty interaktywne oraz prowadzone tu aktywności prezentują przede wszystkim astronomię, astronautykę, technikę i podstawowe zjawiska fizyczne.

Kortosfera to nie tylko centrum nauki, to przestrzeń, która inspiruje, zachwyca i uczy. Zapraszamy do odwiedzenia tego obiektu i przekonania się, jak unikalne może być połączenie nauki, innowacji i przyrody.

 

Zdjęcia: Kortosfera