W Jastrzębiu-Zdroju otwarto nową, unikalną wystawę, która przeniesie odwiedzających w fascynujący świat węgla i górnictwa. Carbonarium, mieszczące się w zmodernizowanych dawnych łaźniach kopalni Moszczenica, to czteropiętrowa ekspozycja, która zachwyci zarówno miłośników nauki, historii przemysłu, jak i lokalną społeczność.

Podczas wizyty w Carbonarium zwiedzający będą mieli okazję dowiedzieć się, jak powstawał węgiel pierwiastkowy we wszechświecie, jak pojawił się na ziemi oraz w jaki sposób wytworzył się z niego węgiel kamienny. Wystawa opowie także o historii przemysłu górniczego oraz tradycjach wykorzystania węgla jako surowca energetycznego. Ponadto, będzie można poznać wpływ węgla i jego związków na ekosystemy i otaczający nas świat, a także na rozwój Jastrzębia-Zdroju i jego mieszkańców.

Centralnym punktem obiektu jest wielka “lewitująca” bryła węgla, która stanowi nie tylko atrakcję wizualną, ale także symbolicznie oddaje znaczenie węgla w historii i życiu społeczności Jastrzębia-Zdroju.

Przy tworzeniu ekspozycji szczególnie ważne było dla nas, aby przekazać bardzo istotne dla lokalnej społeczności zagadnienia, które odnoszą się bezpośrednio do ich pracy, kultury i tożsamości. Dlatego w ramach przygotowań do realizacji tego przedsięwzięcia, nasz zespół projektowy udał się na zwiedzanie jednej z kopalń, aby poczuć i zrozumieć wyzwania pracy pod ziemią. W rezultacie powstała wystawa, która ukazuje historię węgla i społeczności górniczej w nowoczesny i przystępny sposób. To idealne miejsce dla rodzin, pasjonatów nauki oraz wszystkich, którzy chcą poznać tajemnice węgla i jego wpływu na nasze życie – wyjaśnia Marcin Wojczyński, prezes TRIAS AVI. – Adresatami wystawy są zarówno dzieci w wieku szkolnym, młodzież jak i dorośli, ale myślę, że wystawa trafi również do związanych z górnictwem mieszkańców Jastrzębia-Zdrój.

Carbonarium to nie tylko źródło wiedzy, ale także wyjątkowe doświadczenie interaktywne, które pobudza wyobraźnię i pozwala lepiej zrozumieć rolę węgla w rozwoju miasta i regionu. Zachęcamy do odwiedzania tej wyjątkowej ekspozycji.

 

Zdjęcia: Carbonarium