Nowoczesne rozwiązania multimedialne w centrach nauki, muzeach czy galeriach sztuki to bardzo skuteczny, a przez to cieszący się coraz większą popularnością sposób na zainteresowanie odbiorcy. Instytucje i placówki kulturalno-naukowe wychodzą naprzeciw zmieniającym się potrzebom społecznym, inwestując w interaktywne eksponaty. W poniższym wpisie przedstawiamy zalety tego rozwiązania i prezentujemy kilka z najciekawszych przykładów zrealizowanych przez nas projektów multimedialnych.

Indywidualne podejście do każdego centrum nauki

W TRIAS AVI podchodzimy indywidualnie do wszystkich projektów. Każde centrum nauki czy muzeum multimedialne jest inne, wymaga zatem zindywidualizowanego podejścia. Dlatego z pełnym zaangażowaniem i pasją projektujemy od podstaw każdy element wystawy. W TRIAS AVI mamy wewnętrzne biuro projektowe oraz specjalistów w dziedzinie projektowania instalacji multimedialnych. Możemy się poszczycić największą liczbą certyfikatów Avixa CTS i CTS-I spośród polskich firm. Dzięki wiedzy, umiejętnościom i doświadczeniu jesteśmy w stanie stworzyć wyjątkowe, inne od wszystkich centrum nauki czy nowoczesne muzeum. Elastyczność pracy zapewnia nam również stworzony niedawno hala produkcyjna, w którym możemy wykonywać elementy wymagające np. prac z zakresu elektroniki, stolarki czy metalurgii. Doskonałym przykładem obiektu wykorzystującego tego rodzaju rozwiązania jest Epi-Centrum Nauki w Białymstoku.

To najlepiej wyposażony obiekt tego typu we wschodniej części Polski. To pasjonujące miejsce, w którym nauka spotyka się z zabawą po to, aby rozbudzać ciekawość świata i kreatywność młodych odwiedzających, a także zainteresować starszych widzów. Stworzone dzięki pracy specjalistów TRIAS AVI wystawy i interaktywne eksponaty zachęcają do odkrywania i poznawania rzeczywistości. W placówce znajduje się Strefa Małego Odkrywcy, podzielona na pięć zakresów tematycznych, przeznaczona przede wszystkim dla dzieci w wieku od 3 do 10 lat. Wystawa Główna składa się z kolei z 11 stref, obejmujących takie dziedziny jak: transport, medycyna, mechanika, robotyka, automatyka i wiele innych. W części tej znajdują się ponadto 3 laboratoria: elektromobilności, energetyki i robotyki, w których organizowane są rozmaite warsztaty i zajęcia umożliwiające bezpośredni kontakt z nauką. Co istotne, ekspozycje są bezpieczne dla dzieci.

Odwiedzający centrum nauki mogą wziąć udział w eksperymentach i doświadczeniach, aby poprzez zabawę poznać podstawy m.in. medycyny, logiki czy optyki. Na ambitniejszych zwiedzających czekają stanowiska, w których mogą spróbować swych sił przy programowaniu ścieżki przemieszczania się robota edukacyjnego. Wizyta w multimedialnym centrum wystawienniczym pozwala przenieść się do świata nauki przez doświadczanie. Każdy z obszarów wyróżnia się specjalnie przygotowaną scenografią i eksponatami nawiązującymi do prezentowanej w nim tematyki. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii połączonych z solidnym rzemiosłem stworzyliśmy wyjątkowe miejsce, które zachwyca każdego odwiedzającego: zarówno dzieci i młodzież, jak i dorosłych.

Muzeum multimedialne – rozrywka w służbie nauce

Współczesne muzeum, chcąc zainteresować zwłaszcza młodego odbiorcę, chętnie sięga po interaktywne ekspozycje. Wystawy te są nastawione na widza i mają na celu przekazać mu jak najwięcej wiedzy w ciekawy i wciągający sposób. Nowoczesne muzea oddziałują na różne zmysły odbiorcy. Obejmują wystawy, w których staje się on zaangażowanym, aktywnym i doświadczającym zwiedzającym. To szczególnie skuteczny sposób prezentowania informacji wśród dzieci i młodzieży. Multimedialne muzea stają się interesujące dla młodych odwiedzających, dzięki czemu chętniej spędzają oni czas w ośrodkach tego rodzaju. Podana w ciekawy i angażujący sposób wiedza jest przez nich lepiej przyswajana. Wizyta w nowoczesnym muzeum czy centrum nauki to znakomita metoda na pokazywanie dzieciom już od najmłodszych lat, że są to atrakcyjne miejsca, w którym warto spędzić czas, a także, że sama nauka nie musi być nudnym i mozolnym „ślęczeniem” nad książkami, ale arcyciekawą i przyjemną aktywnością.

Nowoczesne muzea – połączenie tradycji z nowoczesnością w stylu art déco

Współczesne muzea i centra nauki łączą tradycyjną ekspozycję i zabytkowe eksponaty z multimediami i mechatroniką. Świetnym przykładem jest wykonana przez specjalistów z TRIAS AVI ekspozycja Art Déco, będąca częścią Muzeum Mazowieckiego w Płocku. To największa, zajmująca aż 1000 m2 przestrzeni wystawa poświęcona sztuce dwudziestolecia międzywojennego. Stanowi ona połączenie nowoczesnej technologii audio-wizualnej i odpowiednio wyeksponowanej sztuki zabytkowej. Przemyślana, starannie zaprojektowana i zaaranżowana przestrzeń oraz interaktywność wybranych eksponatów pozwoliły uzyskać wyjątkową ekspozycję opowiadającą w interesujący i wiarygodny sposób o historii tego wyjątkowego okresu w sztuce.

Wizyta w muzeum multimedialnym rozpoczyna się od interaktywnego kalendarium, które wprowadza widza w tematykę wystawy. Na parterze znajduje się ekspozycja będąca urbanistyczną imitacją miasta w nocy, budująca klimat epoki i stylu art déco. Zwiedzający nowoczesne muzeum może realnie doświadczyć wizyty w Domu Mody z bogatą kolekcją akcesoriów i strojów z lat dwudziestych i trzydziestych ubiegłego wieku. Odwiedza bank, minikino i sklep jubilerski. Stylowe wnętrza kamienic i obiektów wiernie oddają klimat epoki i dobrze eksponują zabytkowe zbiory. Szczególnie interesującym elementem tego nowoczesnego muzeum jest zabytkowy samochód JOWETT Special Roadster z 1926 roku. Godny uwagi jest też ożywiający przestrzeń i uzupełniający architekturę mapping 3D, stworzony z wykorzystaniem czterech wysokiej klasy projektorów. Ekspozycję uzupełniają interaktywne eksponaty i stanowiska obsługiwane za pomocą dotykowych ekranów.

Pierwsze piętro muzeum multimedialnego zajmuje natomiast starannie zaaranżowane międzywojenne mieszkanie z salonem, sypialnią, kuchnią i jadalnią. Na terenie wystawy znajduje się ponadto galeria sztuki i rzemiosła artystycznego, w której widz może dokładnie obejrzeć prawdziwe wyroby dekoracyjne i użytkowe z metalu, ceramiki oraz szkła, jak również wyjątkowe rzeźby i obrazy, w tym cenną „Martwą Naturę” Tamary Łempickiej.

Multimedialne muzea – angażujące i bezpieczne

W multimedialnych muzeach ogromną rolę odgrywa interaktywność eksponatów. Ekspozycje powinny nie tylko zaciekawiać i angażować widzów, ale również muszą spełniać określone standardy z zakresu wytrzymałości i bezpieczeństwa. Ważne, aby były też dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz o ograniczonej mobilności.

Wychodząc naprzeciw wymaganiom dotyczącym interaktywności eksponatów, tworzymy rozwiązania multimedialne dla każdego, również przystosowane do osób o szczególnych potrzebach ruchowych. Przykładem jest realizacja projektu Podziemny Olkusz. W podziemiach Dawnego Starostwa i historycznego ratusza miejskiego zrealizowaliśmy w ramach nowoczesnego muzeum dwie ekspozycje. Pierwsza opowiada historię mennicy królewskiej i górnictwa w Olkuszu, druga z kolei skupia się na historii miasta oraz dziejach wybitnych ludzi z nim związanych. Już pierwsze chwile spędzone w Podziemnym Olkuszu pokazują, jak wielką uwagę poświęcono stworzeniu tego współczesnego muzeum z nowoczesną ekspozycją, przy równoczesnym zachowaniu zabytkowego charakteru otoczenia.

Dostęp do podziemi jest możliwy również dla osób z niepełnosprawnościami. Każdy odwiedzający może zatem obejrzeć i doświadczyć niesamowitego połączenia współczesnych rozwiązań multimedialnych i interaktywnych eksponatów z historycznymi elementami przestrzeni. Z jednej strony w nowoczesnym muzeum widać obrazy prezentowane z wysokiej klasy rzutników multimedialnych, z drugiej natomiast wyeksponowano zabytkowe kamienne ściany podziemi ratusza. Przykładem połączenia „nowego” ze „starym” jest też chociażby nowoczesny ekran LED obity drewnianymi belkami. Stylistyka ta sprawdza się znakomicie nie tylko pod względem wizualnym. Stanowi ciekawą, angażującą odbiorcę przestrzeń.

TRIAS AVI – grono specjalistów od wystaw multimedialnych

Realizacja tego typu projektów wymaga od wykonawcy szerokiego spektrum kompetencji, ale również specjalizacji w kluczowych dziedzinach. Zespół TRIAS AVI to grono ekspertów wykwalifikowanych w różnych dziedzinach, dzięki czemu jesteśmy w stanie sprostać nawet najtrudniejszym zadaniom i wymaganiom. Nasze projekty centrów nauki i muzeów idealnie wpisują się w potrzeby współczesności, a jednocześnie, w razie takiej potrzeby, zachowują „ducha” i klimat tradycji oraz historii.

Zapewniamy kompleksowość usług – od koncepcji poprzez projekt, wdrożenie po wsparcie techniczne i współpracę PRową. W praktyce pełny proces wygląda następująco. Nasi specjaliści, łącząc wiedzę, najnowsze technologie z dokładnym briefem od Klienta, tworzą uszyte na miarę rozwiązania. Następnie wewnętrzne biuro tworzy projekt, który jasno odpowiada na potrzeby inwestora. Wykorzystując do tego profesjonalne narzędzia, jesteśmy w stanie przeprowadzić wirtualne symulacje i zaprezentować efekt końcowy realizowanego projektu. Integrujemy systemy AVL, które funkcjonują w danej przestrzeni, dzięki czemu optymalizujemy nie tylko pracę, ale również funkcjonowanie obiektu lub całej sieci jednostek. Następnie doświadczony zespół składający się z project managerów, inżynierów oraz wykwalifikowanych techników przystępuje do realizacji.

Nowe technologie wymagają profesjonalnej opieki specjalistów w zakresie konserwacji, serwisów i aktualizacji rozwiązań, stąd w naszej ofercie usług nie mogło zabraknąć działu serwisu i utrzymania systemów. Oferujemy także wsparcie marketingowe i PR. Od początku do końca inwestycji, realizujemy działania komunikacyjne, mające na celu rozpowszechnienie informacji o projekcie i budowanie pozytywnego odbioru inwestycji.

Firma TRIAS AVI ma za sobą łącznie kilkadziesiąt realizacji polegających na stworzeniu od podstaw ekspozycji stałych w centrach nauki i muzeach. Na polskim rynku jesteśmy jedną z najbardziej doświadczonych firm w zakresie tworzenia tego typu unikalnych przestrzeni. Technologie i know-how wykorzystywany przy realizacji wielu innych projektów z dziedziny AVL, zarówno w Polsce, jak i w całej Europie.


Dawid Polasik

dyrektor handlowy TRIAS AVI