Muzea na miarę XXI wieku

W ciągu ostatnich lat znacząco zmieniała się forma prezentacji zbiorów muzealnych. Coraz szersze wykorzystanie nowoczesnych technologii umożliwia większą integrację widza z eksponatami. Pozwala mu na przeżywanie zdarzeń z przeszłości jak nigdy wcześniej, a doznania z obcowaniem z historią, sztuką i techniką w tak znaczącym stopniu nie było wcześniej możliwe.

Nowoczesne technologie pozwalają przekazać dodatkowe informacje, wzmocnić walory eksponatu oraz uwidocznić najważniejsze jego elementy pozostając nadal niedostrzegalnym dodatkiem. Zmiany w formie prezentacji ukierunkowane są ku coraz większej interaktywności – przeniesieniu widza w historię, którą opowiada dana wystawa – przy jednoczesnym zachowaniu dyskrecji technikaliów, które nie przyćmiewają właściwej treści.

OŚWIETLENIE

Technologie wykorzystywane obecnie w oświetleniu muzealnym pozwalają uzyskać fenomenalne efekty generujące odpowiedni nastrój wystawy, czy budujące klimat strefy zwiedzania.  Oświetlenie w technologii LED pozwala uzyskać w pełni kontrolowany (DALI, DMX) efekt, przy jednoczesnym zachowaniu długiej żywotności oraz wysokiej efektywności, a co za tym idzie, niskich kosztów eksploatacji.  Światło w tej chwili, nie tylko wyszczególnia dany obiekt, ale również kieruje widza przez ekspozycję, zwiększa jego wrażliwość na głębokie przeżycia oraz podkreśla scenografię wnętrza. Obiekty kulturowe najczęściej były oświetlone światłem naturalnym. Obecnie wykorzystanie technologii oświetlenia muzealnego  pozwala na dużo lepsze warunki ekspozycji. Profesjonalne oświetlenie muzeum musi być  zaprojektowane z myślą o zwiedzających, lecz również o bezpieczeństwie samych eksponatów.

MECHANICZNA INTERAKCJA

Zmiany w odbiorze ekspozycji przez widza niejako wymuszają obecnie rozbudowaną interakcję na poziomie przekazywanych informacji. Zwiedzający oczekuje dzisiaj możliwości dotknięcia, powąchania, czy uruchomienia eksponatu na poziomie mechanicznej interakcji lub rozbudowanej rozszerzonej rzeczywistości. Dużą popularnością – zwłaszcza wśród młodszych odbiorców – cieszą się gry i aplikacje interaktywne pozwalające na przekazywanie wiedzy podczas intelektualnej zabawy. Rozwój percepcji i umiejętności konkretnych, docelowych grup wiekowych uzyskiwane jest również przez stanowiska doświadczeń wykorzystywane zarówno w centrach nauk, jak i muzeach.  Pełne, rozbudowane ścieżki edukacyjne mogą przekazywać informacje z zakresu działania sił natury, procesów fizycznych lub chemicznych, bądź opowiadać konkretną historię związaną z ekspozycją muzealną. Powiązanie wiedzy inżynieryjnej z wizją architektoniczną pozwala na przekazanie merytoryki w sposób interesujący a jednocześnie ściśle powiązany z miejscem, w którym się ono odbywa.

TECHNOLOGIE PROJEKCYJNE I NAGŁOŚNIENIE

Wykorzystanie technologii diodowej również w projektorach pozwala w chwili obecnej osiągnąć wysokie walory estetyczne przy niespotykanej do tej pory żywotności urządzeń. Zmniejszenie uwarunkowań eksploatacyjnych pozwala na zachowanie trwałości i wysokiej jakości  prezentowanych treści merytorycznych, przy zmniejszonej ilości przeglądów konserwacyjnych. Prezentacja treści w formie multimedialnej jest dużo lepiej odbierana przez Zwiedzających. Budowanie klimatu ekspozycji umożliwia wykorzystanie ukrytych systemów nagłośnieniowych (od przetworników wkomponowanych w scenografię, po głośniki rezonujące, które potrafią zmienić każdą powierzchnię płaską w system nagłośnienia).

Nic tak nie wzbudza zainteresowania jak innowacyjna ekspozycja. Dlatego właśnie wykorzystanie transparentnych monitorów LCD pozwala osiągnąć tak duże zainteresowanie u zwiedzających. Ekrany transparentne (przezroczyste) idealnie sprawdzają się w punktach prezentacji najważniejszych eksponatów. Forma przekazywanych informacji pozwala na głębsze zapamiętanie oraz wizualizację przekazywanych treści. Połączenie wcześniej przygotowanej animacji z realnym obiektem umieszczonym wewnątrz ekranu, a także unikalna właściwość monitora (pozwalająca na zmianę stopnia przeźroczystości szyby ekranu), są narzędziami dającym szerokie możliwości.

KIERUNEK ROZWOJU

Nowoczesne technologie jako integralna część życia człowieka są obecnie na porządku dziennym. Ciągły rozwój form prezentacji i przekazywania treści niejako wymusza wykorzystanie dostępnych środków w celu dotarcia do jak największej rzeszy odbiorców. Jednym z przyszłościowych możliwości jest wykorzystanie urządzeń mobilnych samych zwiedzających w celu uatrakcyjnienia przekazu informacji (w postaci dedykowanych aplikacji, kontentu itp.). Wciąż pozostaje także możliwość wykorzystania form przekazu w zaskakującej postaci, takich jak: holografia, ekrany parowe, czy rozszerzona rzeczywistość.