18 stycznia 2023 Motoeksperymentatorium, nowa przestrzeń powstała w ramach Muzeum Techniki i Komunikacji – Zajezdnia Sztuki w Szczecinie została udostępniona dla zwiedzających. Na około 200 m2 umieszczono 15 w pełni interaktywnych eksponatów.

Do tej pory w naszym Muzeum skupialiśmy się na prezentowaniu najciekawszych zdobyczy techniki motoryzacyjnej oraz historii tej gałęzi przemysłu. Założenie Motoeksperymentatorium jest zgoła odmienne – zauważa Stanisław Horoszko, dyrektor Muzeum Techniki i Komunikacji – Zajezdnia Sztuki w Szczecinie. – Chcemy, aby zwiedzający mogli poznać poruszane zagadnienia poprzez bezpośrednie eksperymentowanie i doświadczanie ekspozycji. Pozwoli to na lepsze przyswojenie prezentowanej wiedzy i, mamy nadzieję, zainteresuje osoby, dla których temat motoryzacji jest odległy.

Wśród eksponatów znajdą się stanowiska, które pozwolą między innymi na zrealizowanie własnoręcznego przeglądu pojazdu, serwis bolidu wyścigowego, doświadczenie w bezpiecznych warunkach stłuczki samochodowej czy zrozumienie, jak działa silnik spalinowy.

Realizacja nowej interaktywnej przestrzeni w ramach Muzeum Techniki i Komunikacji – Zajezdnia Sztuki w Szczecinie jest dla nas wyjątkowym projektem, ponieważ ekspozycja ta opiera się w głównej mierze na rozwiązaniach mechanicznych i mechatronicznych. Natomiast urządzenia multimedialne stanowią jedynie uzupełnienie, pomagające w przekazywaniu zagadnień merytorycznych – wyjaśnia Marcin Wojczyński, wiceprezes Zarządu TRIAS AVI, warszawskiej firmy odpowiedzialnej za zaprojektowanie i stworzenie ekspozycji.

Nowa przestrzeń Muzeum Techniki i Komunikacji – Zajezdnia Sztuki w Szczecinie spełnia wszelkie nowoczesne standardy i jest przystosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami i osób o ograniczonej mobilności. Obiekt jest pozbawiony barier architektonicznych, a sanitariaty posiadają wymagane udogodnienia.

Informacje na temat nowej wystawy, godzin otwarcia oraz cennik zwiedzania znajdują się na stronie muzeumtechniki.eu.

Całkowity koszt zrealizowanej inwestycji to prawie 2,9 mln zł. Projekt „Historia techniki na Pomorzu – transgraniczna współpraca muzeów w Anklam i Szczecinie” jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Programu Współpracy Interreg VA Niemcy / Meklemburgia-Pomorze Przednie / Brandenburgia / Polska, INT152.