Ponad 1000 m2 zaaranżowanej na nowo przestrzeni, nowe elementy ekspozycji i niezmiennie fascynujące, także nieprezentowane wcześniej zabytkowe zdobycze techniki – w najbliższą sobotę (17.12.2022) Narodowe Muzeum Techniki w Warszawie ponownie otwiera się dla zwiedzających.

Nowa wystawa pt. „Wkład Polaków w światowe dziedzictwo techniczne i naukowe” opowiada długą historię rozwoju polskiej myśli technicznej, skupiając się w szczególności na najistotniejszych osiągnięciach inżynieryjnych i naukowych okresu pomiędzy XVII a XX wiekiem. Zwiedzający będą mogli również poznać zagadnienia z zakresu matematyki, zobaczyć rozwój narzędzi i rysunku technicznego – słowem wszystkiego, co buduje język techniki, bez którego trwający od lat potęp technologiczny nie byłby możliwy.

– Wystawa jest skierowana do odbiorców w każdym wieku, ale mam nadzieję, że największą grupę naszych gości będzie stanowiła młodzież. Chcielibyśmy, aby młodzi ludzie opuszczając Muzeum wychodzili pełni dumy z osiągnieć swoich przodków oraz z wiedzą, że wiele polskich wynalazków i osiągnięć naukowych miało charakter globalny – opowiada o ekspozycji Mirosław Zientarzewski, Dyrektor Narodowego Muzeum Techniki w Warszawie i dodaje – Wierzę, że zapoznanie się z wystawą będzie miało jeszcze jeden wymiar, mianowicie wpłynie pozytywnie na wzrost zainteresowania naukami ścisłymi i kierunkami oferowanymi przez szkoły i uczelnie techniczne.

W osiągnięciu powyższego celu ma pomóc nowa, bardziej atrakcyjna dla współczesnego zwiedzającego aranżacja. Obok zabytkowych eksponatów pojawią się także eksponaty multimedialne, takie jak animowana kostka Mengera wyświetlana w piramidzie holograficznej.

– Nowoczesne muzea i centra nauki w dużym stopniu opierają się na rozwiązaniach multimedialnych. Taka forma ekspozycji pozwala zainteresować młodszych odbiorców i ułatwia przyswajanie, niekiedy złożonych zagadnień naukowych – wyjaśnia Jakub Szymuś, dyrektor techniczny TRIAS AVI, firmy odpowiedzialnej za realizację nowej ekspozycji. – Dlatego w Narodowym Muzeum Techniki w Warszawie, obok fascynujących zabytków techniki, zainstalowaliśmy 31 monitorów, ekran diodowy o powierzchni około 20 m2, holobox, piramidę holograficzną oraz nowoczesny projektor multimedialny. Oprócz tego stworzyliśmy liczne tematyczne aplikacje interaktywne. Wszystko po to, aby w jak największym stopniu zaangażować zwiedzających w prezentowane treści.

Projekt wystawienniczy dofinansowano ze środków budżetu Państwa w ramach dotacji celowej Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Informacje na temat nowej wystawy, godzin otwarcia oraz cennik zwiedzania znajdują się na stronie nmt.waw.pl.