Technologie mobilne

Technologie mobilne to absolutne must have każdego nowoczesnego obiektu. Z dużym powodzeniem wykorzystywane są w innowacyjnych, multimedialnych muzeach, obiektach użyteczności publicznej, biurowcach oraz hotelach…

Dzisiejsze hotele, szczególnie te nowoczesne i o podwyższonym standardzie, gwarantują najwyższą jakość nie tylko w ramach usług hotelarskich, ale także zapewniają swoim gościom minimum formalności. A to wszystko dzięki nowoczesnej technologii, jaką jest m.in. NFC.

Czy wyobrażają Państwo sobie, aby wejść do hotelu, ominąć recepcję i zameldować się w hotelu używając tylko i wyłącznie własnego telefonu komórkowego? Następnie podejść do wskazanych drzwi, przyłożyć smartphone’a do zamka i odblokować go? Następnie zejść do samoobsługowej restauracji hotelowej i po raz kolejny wykorzystać nasz osobisty telefon, aby zafundować sobie aromatyczną kawę z ekspresu? Brzmi nieprawdopodobnie i jakby rodem z filmów science fiction? Nic podobnego! Taka technologia jest już dostępna – także na polskim rynku. To NFC, czyli system płatności zbliżeniowej. NFC to skrót od angielskiej nazwy Near Field Communication, czyli komunikacja bliskiego zasięgu. Zgodnie z definicją to krótko zasięgowy, wysokoczęstotliwościowy, radiowy standard komunikacji pozwalający na bezprzewodową wymianę danych na odległość do 20 centymetrów. Technologia ta łączy interfejs kart inteligentnych i czytnik w jednym urządzeniu. Obecnie większość nowych smartphone’ów jest wyposażana w technologię NFC. Coraz częściej jest ona także podstawą czytników montowanych w różnego typu urządzeniach np. zamkach, kasownikach, itp.  NFC to bardzo bezpieczny system, niemniej jednak nadal prowadzone są badania nad możliwością wdrożenia go na szeroką skalę. Zwiększenie ilości urządzeń obsługujących system pozwoli na szersze zastosowanie tego typu rozwiązania. Może w niedalekiej przyszłości wychodząc z domu nie będziemy już zabierać ze sobą portfela, kluczy, lecz tylko telefon…?