Liczne dioramy prezentujące bieszczadzką faunę i florę, „ożywione” dzięki nowoczesnym rozwiązaniom multimedialnym, skamieniałości prezentujące zamierzchłą historię tych terenów oraz doskonale odwzorowane elementy architektury, fotografie i audiowizualne instalacje opowiadające o lokalnej kulturze – wszystko to można już zobaczyć w Muzeum Przyrodniczym Bieszczadzkiego Parku Narodowego w Ustrzykach Dolnych.

– Nowa wystawa zajmuję powierzchnię ponad 850 mkw. i składa się na nią około 30 stanowisk ekspozycyjnych łączących zabytkowe eksponaty, makiety, dioramy z najnowocześniejszą technologią multimedialną – wylicza dr. Ryszard Prędki, dyrektor Bieszczadzkiego Parku Narodowego. – Nie zabraknie też eksponatów interaktywnych. Naszą intencją było stworzenie wystawy, która pozwoli zaprezentować zbiory muzealne w sposób interesujący dla współczesnego odbiorcy.

Niemal połowę ekspozycji stanowią liczne dioramy, które bardzo dokładnie odwzorowują bieszczadzkie krajobrazy. Największa z nich zajmuję powierzchnię 60 mkw. Natomiast diorama przedstawiająca żeremia bobrów, zawiera wielkoformatowe ekrany LED dzięki, którym cała instalacja do złudzenia przypomina prawdziwą żyjącą kolonię tych pracowitych zwierząt. Ciekawym elementem ekspozycji jest również wmontowany w studnię nowoczesny ekran, na którym prezentowana jest lokalna legenda o zakochanej młodej parze.

Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii wystawa nie jest jedynie zbiorem eksponatów, ale tworzy spójną narrację – mówi Marcin Wojczyński, prezes TRIAS AVI, generalnego wykonawcy odpowiedzialnego za modernizację Muzeum. – Myślę, że historia opowiedziana w nowym Muzeum Przyrodniczym Bieszczadzkiego Parku Narodowego będzie doskonałym uzupełnieniem wycieczek po okolicznych lasach i połoninach.

Oprócz zrealizowania ekspozycji oraz oprawy wizualnej, warszawska spółka TRIAS AVI odpowiedzialna była także za modernizację wnętrz Ośrodka Edukacji Ekologicznej. W ramach tej części zadania powstała także winda, która ułatwi dostęp do obiektu osobom o ograniczonej mobilności.

Obecnie trwają jeszcze prace modernizacyjne obejmujące elewacje budynku. Ich zakończenie planowane jest na koniec września 2022 r. Całkowity koszt zrealizowanej inwestycji to 7 409 744 zł netto, z czego 3 784 289 zł netto przeznaczono na wystawę. Projekt został dofinansowany z dotacji Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

Muzeum Bieszczadzkiego Parku Narodowego zlokalizowane jest w Ustrzykach Dolnych przy ul. Bełskiej 7. Obiekt będzie otwarty dla zwiedzających:
• od wtorku do soboty: 9:00 – 17:00
• od lipca do sierpnia również w niedzielę: 9:00 – 14:00

Szczegóły na stronie: www.bdpn.pl