Szczecińskie Muzeum Techniki i Komunikacji stawia na pełną interakcję. Na terenie obiektu powstaje nowa przestrzeń doświadczalna poświęcona motoryzacji. Ze względu na aktywny udział zwiedzających w eksploracji ekspozycji i jej tematykę, nazwano ją Motoeksperymentatorium.

Powstająca przestrzeń będzie w pełni interaktywna. Zaaranżowana na nowoczesną stację kontroli pojazdów, wyposażona w 15 stanowisk, ekspozycja będzie przeznaczona do samodzielnego eksperymentowania i doświadczania prezentowanych zagadnień – wyjaśnia Dr Andrzej Wojciech Feliński, dyrektor Muzeum Techniki i Komunikacji – Zajezdnia Sztuki w Szczecinie. – Dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań muzealnych, ekspozycja umożliwi zwiedzającym bezpośredni kontakt z nauką i pomoże w zrozumieniu i zapamiętaniu istotnych zagadnień związanych z tą dziedziną techniki.

Motywem przewodnim nowej wystawy jest motoryzacja, jedna z najszybciej rozwijających się i zmieniających dziedzin życia. W treści wystawy wpleciona zostanie również opowieść o historii techniki na Pomorzu. Nowa przestrzeń będzie uzupełnieniem isteniących, obszernych zbiorów Muzeum.

– Nowoczesne ekspozycje coraz częściej zachęcają do aktywnego zwiedzana. W przypadku Zajezdni Sztuki zdecydowano się na pełną interaktywność ekspozycji, co wymaga od nas, jako generalnego wykonawcy ekspozycji, dbałości o najdrobniejsze szczegóły oraz najwyższą jakość wykorzystywanych materiałów – mówi Jakub Szymuś, dyrektor techniczny TRIAS AVI, warszawskiej firmy odpowiedzialnej za zaprojektowanie i stworzenie ekspozycji. – Ciekawym jest fakt, że wystawa ta opiera się w zasadzie w pełni na rozwiązaniach mechanicznych i mechatronicznych, a nie tak jak w przypadku wielu nowoczesnych ekspozycji, na multimediach. Jestem przekonany, że nowa przestrzeń w Zajezdni Sztuki będzie dla fanów motoryzacji obowiązkowym punktem ma mapie Polski.

Obecnie trwa etap przygotowywania eksponatów. Proces projektowania został już zakończony, w związku z czym zachęcamy do obejrzenia wybranych wizualizacji ekspozycji i poszczególnych eksponatów.