Muzeum Katyńskie - kolejny etap projektu

Dzwon Katyński

Jest to jedna z najpiękniejszych chwil mojego muzealnego żywota – powiedział Sławomir Frątczak, kierownik Muzeum Katyńskiego.

Piąty dzwon katyński, w odróżnieniu od swoich poprzedników, wystrzelił wysoko w górę na wysokość 12 metrów. Stąd będzie swoim dźwiękiem przypominał o Zbrodni Katyńskiej. Dzięki elektronicznej technice będzie czynił to zawsze, gdy na którymkolwiek z cmentarzy – Katyń, Miednoje, Charków, Bykownia – odbywać się będą uroczystości. Dźwięk dzwonu towarzyszy uroczystościom religijnym, dzwony biją na trwogę, towarzyszą wydarzeniom podniosłym, a dzwony katyńskie przypominają, nie pozwalają zapomnieć.

Zgodnie z zapowiedzią Dzwon Katyński dotarł do Warszawy w miejsce swojego przeznaczenia – narożnik Wisłostrady i ul. Krajewskiego, na przedpolu tego fragmentu Cytadeli Warszawskiej, gdzie 17 września otwarte zostanie Muzeum Katyńskie. Operacja podwieszenia dwutonowego obiektu na wcześniej przygotowanej wspartej na czterech podporach konstrukcji trwała kilka godzin. Odtąd będzie on stałym elementem żoliborskiego krajobrazu w miejscu nierozerwalnie związanym z historią.

Artykuł i zdjęcia: http://www.zoliborz.org.pl/kultura/aktualnosci-kulturalne/1911-dzwon-katynski.html