Fasady multimedialne – synergia architektury i technologii

Technologia LED coraz częściej i coraz mocniej zaznacza swoją obecność w naszym codziennym życiu.

Światło stało się nierozłącznym elementem przestrzeni miejskiej, każdego dnia jego rola w działaniach wizerunkowych i marketingowych inwestorów wzrasta. Nowoczesna technologia pozwala na osiągnięcie niepowtarzalnych efektów świetlnych i multimedialnych, nadając tym samym obiektom indywidualny wizerunek, który może ewoluować ze względu na zmieniające się otoczenie.

Już nie tylko projektowanie samego oświetlenia, ale również multimedialne rozwiązania LED stają się nieodłącznym elementem architektury. Architekci chętniej sięgają po rozwiązania wykorzystujące technologię LED, dzięki którym ich projekty uzyskują unikatowy charakter.  Technologię LED można wykorzystywać zarówno do tworzenia iluminacji jak również fasad multimedialnych.

Iluminacja fasad i obiektów to dekoracyjne, efektowe, artystyczne podświetlenie obiektu w taki sposób, aby podkreślić i wydobyć z niego wszystkie walory architektoniczne.  Jakość światła, możliwość dobierania odpowiedniej barwy, jego natężenia pozwala na tworzenie niepowtarzalnych kompozycji świetlnych i form o dowolnym kształcie i wielkości, które ograniczone jest jedynie samą budowlą oraz ludzką wyobraźnią.

Technologia LED pozwala na ożywienie fasady budynku w wielkoformatowy ekran multimedialny, który może stać się idealnym nośnikiem informacji np. podczas imprez sportowych i widowiskowych jak również komercyjną powierzchnią reklamową. Jednym z rozwiązań stosowanych do tworzenia fasad multimedialnych jest siatka diodowa, która składa się z tysięcy pojedynczych pikseli LED oraz wyposażona jest w zintegrowany system sterowania. Jedną z funkcjonalnych i użytkowych zalet siatek LED jest fakt, że nie zasłaniają one elewacji budynku, a jeżeli zostały zawarte w projekcie tworzą, wraz z fasadą spójną wizję architekta. Siatki diodowe mają charakter jednostronny dzięki czemu zastosowana technologia nie ogranicza dostępu światła i nie wpływa negatywnie na komfort korzystania z obiektu.

Oświetlenie w technologii LED wyróżniają się dużą precyzyjnością. Za pomocą soczewek układu optycznego można ustalić właściwy rozsyła i w bardzo dokładny sposób kierować światło we właściwe miejsce. Jednocześnie sterowanie daje dodatkowe możliwości osiągania niedostępnych dla innych technologii efektów wizualnych oraz pozwala na uzyskanie większych oszczędności.

Multimedialne fasady LED oprócz korzyści marketingowych wynikających z nowego, atrakcyjnego kanału komunikacji, są również przyjazne dla środowiska – diody LED nie zawierają tak jak inne źródła światła szkodliwych pierwiastków, a poprzez dłuższy czas eksploatacji zmniejsza się ilość wymian a przez to ilość odpadów, które w blisko 100% można poddać recyklingowy. Jednocześnie należy pamiętać, że są to systemy energooszczędne z wbudowanym systemem sterowania, który umożliwia łatwe zarządzanie treścią prezentowaną na elewacji.